Jeśli chcesz, aby Twój plan marketingowy był skuteczny, musisz jasno zrozumieć, na czym on polega i dlaczego w ogóle jest potrzebny. Z pewnością nie można tego uznać za dokument Worda, stworzony dlatego, że jest to konieczne, a po skompilowaniu którego można wrócić do rutynowych zadań. Oto odpowiedzi na pytania:
Kim jesteś;
czego chcesz;
kiedy tego chcesz;
jak to osiągniesz.
Kto potrzebuje planu marketingowego?
Jeśli Twój biznes płynie z prądem i pomimo tego, że z dnia na dzień wyprzedza Cię coraz więcej konkurentów, jesteś zadowolony ze wszystkiego, to plan marketingowy jest niepotrzebny. Ale pamiętaj, że często jest to sposób, w jaki ukochana osoba powoli, acz nieuchronnie umiera.
Jeśli Twój biznes ma określone cele, chcesz aktywniejszego rozwoju, wzrostu i oczywiście zwiększenia sprzedaży, a także ważne jest kontrolowanie sytuacji, aby podążać we właściwym kierunku, to jest tylko jedno wyjście – opracowanie planu marketingowego.
Kto powinien sporządzić plan?
Oczywiście, stworzenie planu bez udziału właściciela firmy jest niemożliwe, ponieważ będzie on po prostu nieskuteczny. Tylko menadżer zna wszystkie pułapki biznesu i dąży bardziej niż ktokolwiek inny do osiągnięcia celów.
Dobrym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z marketingowcem firmy, a w przypadku jego braku, zatrudnienie agencji marketingowej.
Treść planu marketingowego
Nie ma uniwersalnego planu, który pasowałby każdemu. Warto zrozumieć każdą indywidualną sytuację, ponieważ takie drobiazgi jak trendy rynkowe, odbiorcy i lokalizacja geograficzna mają wpływ na jej strukturę. Można to łatwo wyjaśnić na przykładzie dwóch identycznych firm o równej pozycji rynkowej, ale zlokalizowanych w różnych miastach. Ten sam plan marketingowy nie zadziała w ich przypadku, ponieważ wyróżnia ich jeden szczegół – geolokalizacja.
Istnieją jednak trzy stałe filary, na których opiera się każdy plan marketingowy:
Cele.
Analiza.
Narzędzia osiągnięć.
Cele
Odpowiedzą na pytanie: kim jesteśmy? Czego chcemy? Kiedy tego chcemy?
Zasada SMART pomoże Ci jasno określić swój cel. Cel powinien być: konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie.
Przykład dobrego celu: ZWIĘKSZENIE sprzedaży o 10% w ciągu 3 miesięcy dzięki wykorzystaniu reklamy kontekstowej.
Analiza
Im więcej wiesz o swojej firmie, tym lepiej będziesz rozumiał, które obszary wymagają udoskonalenia, na czym się skupić oraz które narzędzia sprawdzają się w Twoim przypadku, a które nie. Więc analizujemy wszystkich i wszystko.
Najpierw określmy naszą grupę docelową. Najlepszym sposobem, aby zrozumieć kim są Twoi klienci, jest stworzenie ich awatara.
Awatar klienta to szczegółowy opis osoby, która kocha i wybiera Twój produkt. Montaż jest dość prosty. Aby to zrobić, musisz wyjaśnić kilka kwestii:
Ocena portretu społeczno-demograficznego:
jaka jest płeć i wiek potencjalnego klienta;
gdzie mieszka;
jego stan cywilny;
poziom zysku;
edukacja i zawód;
zainteresowania;
obecność lub nieobecność dzieci.
Potrzeby: co jest ważne dla klienta jako całości, jakie mogą być jego wartości. Ważne jest, aby zastanowić się nad pytaniem: jaki „ból”, jaką potrzebę jest w stanie rozwiązać Twój produkt, do czego on służy, a także czy próbował on poradzić sobie ze swoim problemem innymi opcjami i do jakich konsekwencji to doprowadziło? W tym momencie istotna jest również ocena obaw, wątpliwości, przekonań i obaw klienta.
Cechy behawioralne: jakie sieci społecznościowe odwiedza klient, jakie zasoby czyta chętnie, gdzie najczęściej spędza czas w Internecie.
Czynniki wpływające na podejmowanie decyzji: czy klient kieruje się emocjami czy logiką, jakie jest dla niego kryterium podejmowania decyzji, np. niepowtarzalność, cena, gwarancja, design, wygodna i szybka dostawa, serwis i obsługa VIP, asortyment i wiele innych.
Postawa wobec oferowanego produktu: jak dużo klient wie o produkcie i Twojej firmie, jakie argumenty ma, aby nie dokonywać zakupu teraz. Na tym etapie tworzenia awatara klienta istotne jest, aby ocenić emocje i skojarzenia, jakie produkt wywołuje u klienta, a także oczekiwania i rezultaty, jakich się spodziewa.
Drugą jest analiza SWOT. Musisz trzeźwo ocenić swoją firmę i zidentyfikować jej mocne i słabe strony, a także zagrożenia i szanse, które mogą się pojawić.
Po trzecie, inne testy, które mogą Ci pomóc. Na przykład:
Analiza sprzedaży to istotna metoda, która pozwala ocenić perspektywy danej grupy produktów, przewidzieć wzrost lub spadek sprzedaży, a także dostosować niezbędną promocję produktu;
Analiza procesów biznesowych – opcja ta polega na ciągłym gromadzeniu danych służących ocenie działalności komercyjnej w celu zrozumienia procesów leżących u jej podstaw, a także w celu poprawy wyników i sukcesu firmy;
Analiza konkurencji jest jednym z najważniejszych etapów opracowywania planu marketingowego. Należy to zrobić w pierwszej kolejności praktycznie, szczegółowo studiując głównych uczestników branży: ich ceny, asortyment, reklamę, a to tylko część niezbędnej listy;
Analiza rynku to technika pomagająca planować działania przedsiębiorstwa na rynku i jego konkurencyjność. Proces ten ocenia poziom popytu na produkt, obecność i charakter konkurencji oraz stosowane przez nią metody.